В Световния ден на кенгуру-грижата
Снимка: Guliver / iStock
Днес - в Световния ден на кенгуру-грижата 10 болници-партньори на кампанията, подета от Фондация „Нашите недоносени деца“, символично отварят врати за всички родители, които искат да практикуват метода кожа-до-кожа. Целта е да се извоюва правото за повече и по-чести срещи между майките, бащите и техните недоносени бебета, в които да се практикува кенгуру-грижа в цялата страна през цялата година.
Световната здравна организация (СЗО) дефинира тази практика като грижа за недоносеното дете, осъществявана чрез допир кожа-до-кожа с родителя, още от най-ранен етап. Научните изследвания доказват, че практикуването на кенгуру-грижа дори за 2 часа на ден дава огромно отражение не само върху моментното състояние на детето, а също така по отншение на развитието му в дългосрочен план.
Част от доказаните ползи за бебето от метода кожа-до-кожа са: регулиране на телесната температура, стабилизиране на сърдечната и дихателната честота, подобряване на сукателните умения, стимулиране на психомоторното развитие. При майката кенгуру-грижата намалява чувството на депресия от преждевременното раждане, а също така и спомага за развиването на родителски умения.
Практикуването на кенгуру-грижата има и дългосрочни за развитието на детето ползи, като развитие на мозъка и когнитивните функции, подобряване на двигателните умения и невромоториката.
У нас всяка година преждевременно се раждат над 6000 бебета. За много от тях последствията са здравословни пробеми от различни естество, но, за съжаление отделенията, които практикуват всекидневно кенгуру-грижа, са малко. В голяма част от българските болници достъпът на родителите до техните недоносени и/или болни бебета е ограничен.
В Световния ден на кенгуру-грижата болниците-партньори на кампанията символично отварят своите врати за всички родители, които искат да практикуват метода кожа-до-кожа. Целта е да се извоюва правото за повече и по-чести срещи между майките, бащите и техните недоносени бебета, в които да се практикува кенгуру-грижа в цялата страна през цялата година. И именно затова в днешния ден идеята е да се обединят усилията на родители, лекари и психолози от цял свят в популяризиране на ползите и значимостта от практикуването на този метод.
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари